Izložba „Nasleđe i kreativnost“ otvorena u Kulturnoj stanici Eđšeg


Danas je u Kulturnoj stanici Eđšeg svečano otvorena izložba umetničkih radova profesora i studenata kineskih i srpskih univerziteta pod nazivom „Nasleđe i kreativnost“. Univerzitet Unije u Pekingu, Univerzitet u Novom Sadu, i Mreža kulturnih stanica, ovom postavkom produbljuju razmenu i saradnju dva univerziteta u oblasti kulturno-umetničke komunikacije i obuci umetničkih talenata, doprinoseći jačanju “kinesko-srpskog čeličnog prijateljstva”.


Svečanom otvaranju prisustvovali su gradonačelnik Novog Sada, gospodin Milan Đurić, ambasador NR Kine u Beogradu, Li Ming, visoki gost iz Pekinga, Jin Li, kao i zvanice iz kulturnog i obrazovnog života Novog Sada i Pekinga.

Prisutne su pozdravili gospodin Milan Đurić i gospodin Jin Li.


„Ovim programima u okviru Nedelje kineske kulture potvrđujemo da naš Novi Sad postaje mesto susreta i spona oko koje se pletu čelične niti prijateljstva između kineskog i srpskog naroda.“, izjavio je Đurić.

Nakon uvodnih govora, Ču Guoćing, sekretar partijskog odbora Univerziteta Unije u Pekingu, Dejan Matić, rektor Univerziteta u Novom Sadu i Violeta Đerković, koordinatorka Mreže kulturnih stanicа, potpisali su Memorandum o razumevanju i osnivanju zajedničkog Centra za umetničko stvaralaštvo između Univerziteta u Novom Sadu, Univerziteta Union u Pekingu i Mreže kulturnih stanica.


Zvanice su obišle izložbu radova studenata Katedre za grafičke komunikacije Departmana likovnih i primenjenih umetnosti Akademije umetnosti Novi Sad i profesora i studenata Univerziteta Union iz Pekinga.


Kineski radovi podeljeni su u pet osnovnih grupa: predmeti čiji dizajn je zasnovan na savremenoj interpretaciji tradicionalnog kineskog zanata Jingtalian (ova disciplina poznata je i pod nazivom Cloisonne i podrazumeva umetničku dekoraciju predmeta od metala, najčešće plemenitih, bojama sačinjenima od staklene paste); prikazi restauriranih drevnih kostima pronađenih u arheološkim iskopinama; radovi zasnovani na tradicionalnoj pekinškoj tehnici veza Jingxiu; radovi koji primenjuju bojenje i štampu kroz primenu u tradicionalnoj kineskoj tehnici sečenja papira, a biće prikazana i nematerijalna kulturna baština u digitalnoj formi.


Radovi naših studenata, nastali u umetničkom dijalogu kao odgovor na radove studenata i profesora Univerziteta Union iz Pekinga biće predstavljeni u formatu ambalaže i plakata.
Sa četiri svoja rada koja predstavljaju savremeno viđenje naših tradicionalnih nošnji na izložbi učestvuje i poznati umetnički fotograf Pavel Surovi.

Postavka “Nasleđe i kreativnost” је ekskluzivna prilika da naša publika vidi izuzetno vredne umetničke predmete rađene drevnim kineskim tehnikama i zbog toga će izložba biti otvorena puna 24 sata, odnosno i u noći između 21. i 22. maja.

 


Kulturna stanica Eđšeg
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.